"Şair başarılı olmak için, yapıtlarında maddi yaşamı aydınlatmak zorundadır"Nazım Hikmet RAN

NEDİR? SAĞLIK

Mutluluk Nedir?

Mutluluk Nedir?

Mutluluk; melatonin, endorfin, dopamin, adrenalin ve serotonin adı verilen beş kardeşten oluşur. Bu kardeşler insan hayatında, ömürlerinin sonuna kadar büyümesinden, yaş almasından, mutluluğundan, üzüntüsünden, açlığından, hastalığından, depresyonundan, öfkesinden, anne - baba oluşuna, doğacak bebeğin anne karnındaki gelişimine ve gelecekteki duygu durum haline kadar sorumludur.

Bu kardeşler beynimiz ile hücrelerimiz arasındaki bağı kurmak ve güçlendirmek ile görevlidirler. Beş kardeş dediğimiz hormanların eksikliği ve yüksekliğinde, insan hayatında ciddi anlamda etki - tepki bozukluğuna sebep olur.

Halk arasında mutluluk hormonu ya da büyüme hormonu olarak isimlendirilir. Biz de mutluluk beşlisi dersek hiç de haksız sayılmayız.

Bu hormonların ciddi eksikliği ağır deprosyana, intihara ve kansere neden olmaktadır. Kısaca söylemek gerekirse, beyin ve hücreler arasındaki iletişim koparsa, tüm yaşamsal faaliyetler sekteye uğrar.

Mutluluk hormonlarının eksikliğinde anti-depresan ve anksiyete ilaçları kullanılabilir. Bu hormonların beyinde doğru ve yeterli salgılanması gerektiğinden ilaç kullanımında uzman desteği almak esastır. Anti-depresan ilaçları içeriği bakımından hormonların doğru salgılanıp, beyin tarafından verilen komutların vücuda doğru iletilmesini sağlar. Hormonlar normal seviyeye döndüğü vakit, ilaçların aniden değil kademeli olarak doktor gözetiminde kesilmesi, uzun sürede sağlıklı yaşamı beraberinde getirir.

Melatonin, endorfin, adrenalin, serotonin ve dopamin tıbbi literatürde, aldıkları görevlere göre isimlendirilmişlerdir. Melatonin hormonu, insanın zaman kavramından sorumlu olurken, endorfin hormonu insanın acısına yoldaş olmak için uyuşturucu takliti yapar. Dopamin hormonu, hımbıl, oturmayı seven, miskin kişilikleri depresyona sürüklerken, adrenalin hormonu mutluluğumuz için çalışıp didinir. Serotonin hormonu ise, hayat benden ibaret diyerek tüm duygularımızı üstlenir.

 

İLGİLİ YAZILAR: