"Güçlü olmaktan başka bir seçeneğin kalmayana kadar, ne kadar güçlü olduğunu bilemezsin"Bob MARLEY

NEDİR? BESLENME

Granül Kahve Nedir?

Granül Kahve Nedir?

Granül, Fransızca kökenli bir kelime olup TDK'ya göre "Bir maddenin en küçük tanesi" olarak kabul edilir. Granül kahvesinide; kahve özünden elde edilen bir kahve türü olarak tanımlayabiliriz. Granül kahve aynı zamanda hazır kahve olarakda adlandırılmaktadır.

Granül Kahve Nasıl Yapılır?

Granül kahve özü öğütülmüş kahve çekirdeklerinin demlenmesiyle yapılır, normal kahve demlemesiyle hemen hemen aynı mantıktır ancak daha konsantre olur.

Temel olarak granül kahve iki faklı şekilde elde edilir:

  1. Püskürterek kurutma: Püskürterek kurutmada kahve özü, uzun silindirik bir kulenin tepesinde bir sıcak hava akımı içine püskürtülür. Damlacıklar düştükçe, kururlar, dibe ulaştıklarında ince bir toz haline gelirler. Toz daha sonra dozajı ve çözünmeyi kolaylaştırmak için granüller halinde tekstüre edilebilir. Bu işlem sırasında oluşan çok hızlı kuruma sayesinde aroma ve lezzet kalitesi korunur. Püskürterek kurutma en yaygın kullanılan kurutma işlemidir.
  2. Dondurarak kurutma: Dondurarak kurutmada, kahve özü yaklaşık 40 ° C'ye kadar dondurulur ve granül haline getirilir. Dondurulmuş granüller daha sonra düşük sıcaklıkta ve vakum altında kurutulur. Aroma ve aroma kalitesi çok düşük sıcaklık ve yumuşak kuruma koşulları ile korunur.

Granül Kahvesinin Tarihçesi

Granül kahve 1890'da Yeni Zelandalı David Strang tarafından icat edildi. Ancak, 1901 Pan-Amerikan Fuarı'na kadar granül kahve hemen hemen hiç ilgi görmedi. Chicago'da çalışan bir Japon bilim adamı olan Satori Kato tarafından kitlelere tanıtıldı.

Daha sonra, 1910 yılında İngiliz kimyacı George Constant Louis Washington, Guatemala'da yaşarken hazır kahve yapmak için başka bir süreç geliştirdi. Kahve tiryakisi olan Washington, içtiği kahvenin ardından ağzında bir toz birikmesi olduğunu fark etti. Bu merakını sonraki deneyleri takip etti. Sonunda bugünde formulü kullanılan kuru kahve kristalini elde etmeyi başardı.

Brezilya hükümetinin çağrısıyla, Nestle 1930'da granül kahve işlemini rafine etmeye başladı. 1938'de, İsviçre merkezli şirket kendi üretimleri granül kahveyi uluslararası pazara tanıttı. Ürünü "Nestle" ve "cafe" kelimelerinde üreterek "Nescafe" adıyla piyasaya sürdüler.

Granül kahve çeşitlerinden olan "Espresso Macchiato" ile ilgili bilgiyi Espresso Macchiato nedir? başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.

Granül Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Granül (hazır) kahve kullanmanın başlıca faydalarından bazıları; hızlı hazırlama, kolay transfer (daha az nakliye ağırlığı), daha az hacim ve daha uzun süre kullanılabilir olmasıdır. Ancak granül kahve, nem ile temas ettiğinde kolayca bozulur.

Granül kahve, normal kahveye göre biraz daha az kafein ve daha fazla akrilamit içerir, antioksidan oranı ise normal kahve ile aynıdır.

Genel olarak, granül kahve, diğer kahve türleri ile aynı sağlık yararları ile bağlantılı, düşük kalorili bir içecektir.

 

İLGİLİ YAZILAR: