"Kitaplar, başka bir yerde olmak isteyen insanlar içindir"Mark TWAIN

NEDİR? BESLENME

Espresso Macchiato Nedir?

Espresso Macchiato Nedir?

Espresso denilen kahve türü aslına bakılırsa tüm kahve çeşitlerinin özü diye bilinmektedir. Çünkü diğer kahve çeşitlerinin de pek çoğunun içeriği espresso'dan geçer. Espresso, çok ince çekilerek, sıkıştırılarak ve koyu kavrulan kahvenin içinden 90 derecelik bir sıcaklık ile yüksek basınca sahip su geçirilerek kahvenin kendine has tadının korunup en yakın kahve tadının yakalanmasıdır. Birçok kahve adlarında da olduğu üzere bu isim İtalyanca'ya dayanmaktadır. Yani Espresso'yu granül kahve olarak da adlandırabiliriz. Granül kahve nedir? başlıklı yazımızdan granül kahve ile ilgili detayları görebilirsiniz.

Yukarda bahsetmiş olduğumuz kahvenin içinden su geçirme eyleminin 15 saniye dolaylarında olması sebebiyle çok hızlı ve çabuk servise hazır olur ve bu nedenle İtalyanca’da ekspres sözcüğünün manasını taşımaktadır.

Macchiato

İtalyanca'da ki lekeli, işaretli, benekli manasını taşıyan Maccihiato espressonun üzerine bir kaşık dolaylarında köpük eklendiğinde kahvenin üzerinde gözle görülebilir bir benek meydana geliyor. Eğer koyu kavrulmuş bir kahve yudumluyorsanız ve kahveniz size sert geliyorsa, espresso'nun tadını yumuşatıp içimini daha kolay hale getirebileceğinden sizin de tercih edeceğiniz bir seçenek olabilir.

Tüm bunlardan da anlaşılacağı üzere Espresso Macchiato denilen kahve Espresso kahvenin üzerine süt köpüğünün eklenmesiyle yapılır. Burda Süt köpüğünün görevi Espresso'nun yoğun tadını yumuşatmak içimini kolaylaştırmaktır.

 

İLGİLİ YAZILAR: