"Başkalarının ne düşündüğünü aşırı derecede umursayanlar, en sonunda onların mahkumu olur"Lao TZU

NEDİR? SAĞLIK

Psikotik Depresyon Nedir?

Psikotik Depresyon Nedir?

Psikotik özellikli majör depresif bozukluk, depresyon çeşitleri arasında en üzücü sonla biten bir depresyon türüdür. Psikotik depresyon, daha çok bipolar bozukluğu olan hastalarda ortaya çıkar. Tabi normal bireylerde de görülme olasılığı düşük değildir.

Psikotik Depresyon Belirtileri

Psikotik özellikli majör depresif bozukluk, depresyonun diğer türlerine göre çok daha ağır seyreder. Ruhsal çöküntü içerisinde olan hastaya, psikotik durumlar da eklenir. Yani hasta hezeyan içerisindedir ve halüsinasyonlar görür. Hasta, sürekli kendini aşağılayan sesle duyduğunu, kendisinin ölmesi gerektiğine dair söylenen sözler duyduğunu iddia eder. Bunlara ek, evden pis kokular geldiğini, kendilerinin çürüdüğünü iddia eden hastalar bile vardır. Hasta keskin koku aldığını, heryerin ölü koktuğunu belirtir.

Psikotik Depresyon Tedavisi

Psikotik majör depresyon tedavi edilse de, tekrarlanma oranı oldukça yüksektir. Hasta ciddi derecede işlevsellik kaybı yaşadığından, mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi de kullanılan ilaçların yanı sıra EKT (Elektroşok) da verilir. Eğer hastaya intihar etmeden önce ve hastanın ölüm düşüncesi ortadan kaldırılarak tedavisi yapılabilirse daha başarılı sonuçlar elde edildiği görülmüştür.

 

İLGİLİ YAZILAR: