"Kaçtığı şey, daha hızlıdır insandan. Er geç, yakalar"Özgür BACAKSIZ

NEDİR? SAĞLIK

NON-REM (NREM) Uykusu Nedir?

NON-REM (NREM) Uykusu Nedir?

"REM Uykusu Nedir?" başlıklı yazımızda, uyku ve REM uykusu hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda NON-REM (NREM) uykusu hakkında bilgiler sunacağız.

Beynimizin diğer biyolojik kodlaması olan NON-REM uykusu; Bireyin ilk uyuduğu ya da uyumaya çalıştığı evrede başlar. Vücut ağırlaşır, vücut ısısı düşer, nabız ve solunum yavaşlar, beyin de kendini dinlenmeye alır. Beyin dinlenmede iken, beyin dalgalarında büyümeler meydana gelir. Dalgalanmalarda, tüm organların denetemini gerçekleştirir.

NON-REM Uykusu Evreleri Nelerdir?

NON-REM uykusu dört evreden meydana gelir.

Birinci Evre NON-REM Uykusu

Bu evrede bireyler şekerleme dediğimiz uyku halindedir. Uyku ve uyanıklık arasında kalan zamandır. İrkilme, üşüme, ve yüksekten düşme hissi bu evrede yaşanır.

İkinci Evre NON-REM Uykusu

İkinci evrede ise vücut birinci evreye oranla kendini salmıştır. Ve uyanması daha güç hale gelmiştir. Bireyin uykusu ağırlaşsa da, beyin, aktivitelerine devam eder. Nöroloji hastalarının EEG ve EMG'side genellikle NON-REM'in bu evresinde çekilirse, sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Üçüncü ve Dördüncü Evre NON-REM Uykusu

Her ne kadar üçüncü ve dördüncü evre diye ayrılsada, bu iki evrede yaşananlar aslında aynıdır. Biz de bu iki evreyi üçüncü evre olarak kabul edeceğiz.

Üçüncü evre NON-REM uykusu bütün bireylerde görülmez. Görülme sıklığı düşük ve görülse bile uykunun toplam süresinin sadece %15'lik kısmını oluşturur. Bu evrede bireyle derin uykudadır. Diğer evrelerde kendini devre dışı bırakmayan beyin, bu evrede yavaşlamıştır. Tüm algı ve alıcıları kapanmıştır. Birey dış uyaranlara tepki vermez, ses duymaz, dokunmayı hissetmez. Uyur gezerlik, altını ıslatma, istemsiz kasılma, konuşma ve rüyanın etkisiyle aşırı terleme gibi davranışlar, üçüncü evre NON-REM uykusunda meydana gelir. Vücudun ve beynin tamamen dinlenme zamanıdır. Beyin kendini dinlenmeye bıraktığı için bu evrede görülen rüyalar hatırlanamaz.

Üçüncü evre NON-REM uykusunun tek avantajı, uykunun derinleşip, beyinin ve vücudun kendini onarmasıdır. Birey ne kadar bu evredeki uykuda kalıyorsa, bir o kadar sağlıklı demektir.

 

İLGİLİ YAZILAR: