"İnsan, muhakkak sevmeli"Anonim

NEDİR? SAĞLIK

Katatonik Depresyon Nedir?

Katatonik Depresyon Nedir?

Katatonik özellikli majör depresif bozukluk, ruhsal buhranın yanı sıra, motor sistemini de etkileyen bir depresyon çeşididir.

Katatonik majör depresyon, ilk araştırıldığı dönemde, şizofrenin bir çeşidi olduğu düşünülmüştür. Ancak, sonradan yapılan araştırmalarda, başka hastalıklarda da ortaya çıkacağı tespit edilmiş ve sadece şizofreni olmadığı anlaşılmıştır.

Katatonik Depresyon Belirtileri

Katatonik belirti veren hastalarda, kas problemleri yaşanır. Elleri, kolları ya da vücudun herhangi bir uvzunu nereye bırakırsanız orada kaldığını görürsünüz. Hastaların hepsinde tekrarlayıcı hareketler görülmektedir. Mesela, bağırırsanız o da bağırır, ne derseniz oda aynı sözleri tekrar eder. Tikleri mevcuttur. Söylenenlere karşı olumsuz bir tavır vardır. Yanınıza çağırdığınız hasta, yanınıza gelip gelmeme arasında kararsız kalır. Ne yapacağını bilemez. Olduğu yerde anlamsız hareketler yapmaya başlar.

Bazı hastalar durmadan konuşurken, bazılarıda çok uzun süre sessiz kalırlar. Sessiz kalan bir hasta aniden saldırganlaşabilir, etrafına ve kendine zarar verebilir. Kontrolsüz öfke halleri mevcuttur. Katatonik depresyona, ençok bipolar bozuklukta ve katatonik şizofrenide rastlanır.

Katatonik Depresyon Tedavisi

Katatonik majör bozuklukta, kalıcı bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak ilaçlarla hasta stabil halde tutulabilir. Tedavi sırasında verilen ilaçlar, yan etki olarak bağımlılık yaptığı için, stabil duruma getirilen hastalara, ek tedavi uygulanıp, ilaç bağımlılığından da kurtarmak gerekir.

 

İLGİLİ YAZILAR: