"Kadınlar insandır, biz insanoğlu"Neşet ERTAŞ

NEDİR? SAĞLIK

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Adında anlaşılacağı üzere, kadınların doğum sonrası yaşadığı bu depresyon durumuna doğum sonrası depresyon denir. Sadece kadınlar değil istisna durumlarda, erkeklerde bu depresyon türüne maruz kalabilir.

Evrenin devamı, yaşamın temeli, varolmanın temel taşı olan üremek, dünyaya bir mucize getirmek, hiçde sanıldığı kadar kolay değildir. Dışarıdan bakıldığında mutlu bir tablo oluştursa da, bir bebek, annelerde daha yüksek oranla olmakla beraber babalarda da bir takım duygu ve durum bozukluklarına sebep olmaktadır.

Hamilelikte başlayan hormonel değişimler, doğum sonrası da bir süre devam eder. Bu değişim her annede aynı değildir, faklı tepkilerle ortaya çıkar. Kadınların %70'lik bir kısmı, doğumu hafif atlatırken, %5'lik bir bölüm ise çok ağır geçirirler.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri

Doğumu takiben ilk 5 hafta doğum sonrası depresyonun en şiddetlendiği dönemdir. Tam olarak sebebi bilinmemektedir. Belirtileri arasında, şiddetli hüzün, ağlama krizleri, mutsuzluk, çiftler arasında soğukluk, daha ağır vakalarda bebeği istememe, emzimeyi reddetme görülür.

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Tedavi şeklinde öncelikle annenin desteğe ihtiyacı vardır. Bebkle ve eşiyle yalnız bırakılmalıdır. Emzirme teşvik edilip önce bebekle, sonra hayatla bağ kurdurulmalıdır.

 

İLGİLİ YAZILAR: