"Şimdi otobüs gelir biner gideriz. Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç"Turgut UYAR

NEDİR? DANSLAR

Salsa Dansı Nedir?

Salsa Dansı Nedir?

Salsa modern bir danstır. Salsa dansı grup halinde yapılabilir ancak çiftlerin bir kadın ve erkek eşleşmesinden oluşması gerekmektedir. Bireysel bir dans değildir. Amerika Birleşik Devletleri salsa dansının en çok tercih edildiği ülkedir. Salsa dansının icrası için olmazsa olmaz kıyafet yoktur ancak genelde siyah ve kırmızı kombini tercih edilmektedir.

Salsa Dansının Tarihçesi

Salsa dansının doğum yeri 1930 yıllarında Afrika kıtasında olmasına rağmen, Avrupa dans kültürlerinden etkilenerek Küba'da geliştirilmiştir. Salsa dansı, dünyaca diğer dans türleri arasında en çok tercih edilen modern dans türüdür. Her ülke kendi stilini belirlese de literatürde Küba stili, New York stili, Kolombiya stili, Porto Riko stili olmak üzere 4'e ayrılmıştır.

Salsa, kalıplaşmış hareketlere bağlı kalmadan, tamamen çiftlerin uyumu ve iç dünyası üzerine kurulan bir danstır. Salsada amaç ruhun derinliklerindeki duyguları dışa vurmaktır. Dansta esas olan müziğin ritmini yakalamaktır. Latin dansları kategorisinde yer alır. Müzikleri, özellikle Venezuella ve Porto Riko ülkelerinde geliştirilmiştir.

Salsa dansı ilk başlarda, 4'lük ve 8'lik hareket kalıplarına sokulmaya çalışılsa da bu kural etkili olamamış, kısa sürede de kaldırılmıştır. Salsanın tek kuralı müziğin ritmi ve müziğin ruhu olarak değiştirilmiştir. Tango dansı gibi salon dansı olmaktan uzaklaşmış tamamen sosyal müzik aşkı olan herkesin yapabileceği bir dans türü haline gelmiştir.

Standart Salsa Figürleri

Salsa dansında hareketler daha çok el ve alt beden üzerindedir. Üst bedenin çok hareket etmesinin dansın estetiğini bozacağı düşünülür. Eller çok zarif ve narin bir şekilde alt bedenle aynı anda kullanılmalıdır. Salsa dansından figürleri örneklemek gerekirse şöyle özetleyebiliriz;

Genellikle bayanın eli erkeğin elinin içindedir ve bayanın bacağı erkeğin bacaklarının önündedir.Dönüşler estetik uyum içerisinde yakın temas içeren hareketlerden oluşur.Son bitiriş hareketi, bayanın partnerinin dizlerine yattığı figürdür ve bu harekete salsa dansında "dip" denir.Seyirciyi en çok etkileyende bu son bitiriş "dip"idir. Salsa da bir diğer etkileyeci hareket ise "tap" adı verilen ayakların yere vurulmasıdır. Bu hareketteki amaç aslında müziğin ritmini kaybetmemektir.

Salsa öğrenmesi; özveri, güven ve yüksek miktarda müzik ruhu gerektiren bir danstır. Anlatımda her ne kadar kolay gibi görünse de, insanları büyüleyebilmek için her dans türü gibi emek, hissiyat ve çok çalışma gerektiren bir dans türüdür.

 

İLGİLİ YAZILAR: