"İnsanlar sonsuza dek çocuk kalamazlar; eninde sonunda acımasız yaşamın içine girmelidirler. Buna gerçeğin öğrenilmesi adını verebiliriz"Sigmund FREUD

NEDİR? DANSLAR

Tango Dansı Nedir?

Tango Dansı Nedir?

Tango, aşkı, tutkuyu, zerafeti, estetik güzelliği simgeleyen bir dans türüdür. Tango dansının memleketi Arjantin'dir. Bu muhteşem dansı tanımadan önce, memleketi olan Arjantin hakkında kısaca bilgiler paylaşalım.

Tango Merkezi Arjantin

Arjantin, güney Amerika kıtasında yer alır. Kelime anlamı latinceden gelir ve gümüş anlamındadır. Arjantin, gümüş elementi bakımından çok zengin bir ülke olduğu için, ismini de buradan almıştır. 1900'lü yılların başlarında, dünyanın en zengin ülkelerinden biri iken, son yıllarda gerilemiştir. Resmi dili İspanyolca olmasına rağmen, son yüzyıl içerisinde, genç nüfus İngilizce konuşmayı tercih etmektedir.

Tango Dansı Tarihçesi

Tango dansının vücut bulduğu şehir, Arjantin'in başkenti olan Buenos Aires'tir. Tango ismini, Afrika'da "tam tam" adı verilen çalgının çıkarttığı "tan - go - tan - go" sesinden almıştır. Tango, Arjantin'in genel evlerinde keşfedilmiş önce ülke içerisinde, daha sonra dünyaya yayılmıştır. Tango'nun diğer ülkelere yayılması 1800'lü yıllarda ekonomik sıkıntılar yüzünden göçlerle başlamıştır. Diğer ülkelere göç eden genel ev çalışanları, gittikleri ülkelerde geçim sıkıntısıyla, ülkenin gelir kaynağı haline gelmiştir. Genel evlerde eğlenmek adına, müzik ile vücut dilinin bir araya gelmesiyle oluşan dansdır.

Tango'nun Yükselişi

Arjantin'de "Compadre" adı verilen kabadayılar, bu işçi kadınların dansı için dövüşür ve dövüşü kazanan, en iyi dans edenle, şarap eşliğinde sabaha kadar eğlenirlermiş. Böylelikle, alt tabaka dansı olan Tango, üst tabakalara ulaşmıştır.

20. yüzyılda Fransa, bu dansa diğer ülkelerden daha fazla ilgi gösterip, dansı ülkelerine getirmişlerdir. Arjantin'in en ünlü Tango dansçıları Fransa'ya getirilerek, burada Tango dansına olan ilgiyi, düzenledikleri Tango kursları ile en üst düzeye ulaştırmışlardır. Tabi ki bu üst tabakanın bu dansa olan ilgisinin artması ve kabul görmesini sağlamak için, 1917 yılında Carlos Gardel smokin giyinmiş, erotik sözleri ve hareketlerinden arındırarak, iyice önem kazanmasına zemin hazırlamıştır. Böylelikle Tango dansı, fahişe dansı olmaktan çıkıp, zenginlerin ve sosyetiklerin ilgi odağı haline gelmiştir ve ün kazanmıştır.

İlk başlarda erotizmi, argoyu, varoşları anlatan bu dans 1940 yılından sonra, gerek kıyafet bakımından, gerekse dans figürleri bakımından yumuşatılarak "Salon Tangosu" halini almıştır.

Tango dansı, çiftlerin iç güdüsel hareketlerine izin veren, müziğin ritmi ve aşkın heyecanıyla akıp giden bir danstır. Bu kadar doğaçlamaya izin veren bir dans türü olsa da, sosyetenin ve dünyanın ilgi odağındaki dans olmasından dolayı, kendi içinde stiller oluşturmak zorunda kalmıştır.

Tango Türleri Nelerdir?

Salon tarzı Tango'da, hareketler tamamen doğallıktan ve rahatlıktan yana olurken, Milanguero tarzı Tango'da çiftler birbirine çok yakın ve hareketleri ağır olmalıdır. Şov tarzı Tango'da ise hareketler fantazik ve erotiktir. Tango, dansçıların kendilerine has teknikler geliştirmesine izin vermiştir. Her ülkede her dansçının kendine özgü dans figürleri vardır.

1800'lü yıllarda genel ev işçilerinin, müşterilerin gönlünü eylemek üzere yapılan figürler, zaman içerisinde dans haline gelerek, günümüzün en popüler danslarından biri olmuştur.