"Hepimiz deli doğarız. Bazılarımız deli kalırız"Samuel BECKETT

NEDİR? BİTKİLER

Karabaş Otu Nedir?

Karabaş Otu Nedir?

Karabaş otunun, diğer adı lavantadır. Latince "Lavandula stoechas" kelimesinden lavantaya dönüşerek günümüze kadar gelmiştir.

Karabaş otu, dünyanın her bölgesinde yetişebilir, ancak Akdeniz ve Hindistan'da doğal olarak yetişir.

Karabaş otunun yaprakları diğer bitkilerin yapraklarından farklıdır. Yaprakları, dikdörtgen ve daha yeşildir. 20'den fazla bilinen çeşidi olan otun daha fazla çeşidinin olduğu değerlendirilmektedir.

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan bu yana faydalı olduğu bilinen karabaş otunun, her geçen gün yeni bir faydası bulunmaktadır. Eski dönemlerde sakinleştirici olarak kullanılırken, günümüzde kozmetikten ilaç sanayiine kadar hemen hemen her alanda kullanım alanı mevcuttur.

Yetiştirilmesinin kolay ve masrafsız olması karabaş otu yani lavantanın kullanım alanının artmasını kolaylaştırmaktadır.

Doğal kokusuyla ev hanımlarının süslü balkonlarında, keskin kokuyu sevenlerin parfümlerinde, dezenfekte yapımında, içerdiği C ve A vitaminleri sebebiyle vitamin ilaçlarının içinde bulunur.

Karabaş otu yani mis kokulu mor lavantanın faydalarını özetlemek gerekirse şöyle sıralayabiliriz.

  • Kalp hastalıklarında kan dolaşımını düzenler.
  • Ruh ve sinir hastalıklarında sakinleştirici görevini üstlenir.
  • Karabaş otu çayı, nikotin ihtiyacını azaltarak sigara bırakmaya yardımcı olur.
  • Saç problemi olanların gözdesidir. Saç dökülmesini engeller.
  • Uykusuzluğu önler.
  • Depresyon tedavisinde hastalığın seyrini iyi yönde etkilediği bilinen faydaları arasındadır.

Lavanta yağı olarak da bilinen karabaş otunun çiçeklerinden elde edilen yağ sivrisineklerden korunmak için de kullanılır.

Karabaş Otu Zayıflatır mı?

Her derde deva karabaş otunun, obezite ve fazla kilo ile mücadele sırasında da sıkca kullanıldığı bilinmektedir. Kilo vermek isteyen herkesin yolu karabaş otuyla mutlaka kesişir.

Karabaş otu vücuda giren fazla toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Doğrudan zayıflamamızı sağlamaz, ama profosyonel destek alan obezite hastalarında, yağ yakımında oldukça etkili olduğu bildirilmiştir. Bu sebeple bazı üreticiler, zayıflama çayı başlığı altında seri üretime geçmiştir.

Karabaş Otu ile Sigara Bırakılır mı?

Sigarayı bırakmak isteyenlerin, kullandıkları yöntemler arasından en bitkisel olanıdır. Kendine özgü etken maddeleri sayesinde, beyinde nikotine duyulan ihtiyacı azalttığı görülmüştür. Düzenli kullanımının sigara bırakmada oldukça destekçi olduğu görülmüştür.

Sigaranın bırakılmasının ardından kullanımına devam edilmesi halinde, sigaradan zarar gören akciğerlerin temizlenmesinde, balgamın atılmasında ve öksürüğün kesilmesinde yardımcı olduğu görülmüştür.

Karabaş Otu Çayı Tarifi

Bin bir derde deva karabaş otunu çay olarak tüketmek en sağlıklısıdır. Her bitki ve gıda gibi ne kadar işlem görürse o kadar masumiyetini kaybeder, faydadan çok zarar dönüşür. Bu kadar öyvgüyle anlattığımız karabaş otunun çayı şu şekilde hazırlanabilir;

6 ila 10 adet karabaş otunu iyice el ile ufalanıp, demleyeceğimiz demlik ya da bitki çayı bardağına konulur. Üzerine 1 - 1,5 su bardağı kaynamış su ilave edilip yaklaşık 8 dakika beklenilip soğutulmadan içilir. Eğer tadı size yabancı geliyorsa 1 çay kaşığı bal ya da biraz limon ile tadı değiştirilebilir.

 

İLGİLİ YAZILAR: