"Şimdi otobüs gelir biner gideriz. Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç"Turgut UYAR

NEDİR? BESLENME

Kurkumin Nedir?

Kurkumin Nedir?

Kurkumin zerdeçal isimli hint safranı içerisinde bulunan, zerdeçalın köklerinden elde edilen sarı-turuncu rengi doğal oluşmuş, kimyasal bir bileşiktir. Kimyasal formulü "C21H20O6" olarak bilinmektedir.

Kurkumin Tarihçesi

Zerdeçalın en faydalı bileşiklerinden biri olarak kabul edilen kurkuminin tarihi yaklaşık 5.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Geleneksel Hint tıp sisteminde temel bir iyileştirici olmasıyla beraber o zamanlar çok değerli bir madde olarak kabul gördü.

Zerdeçal, genellikle Hindistan, Çin ve Güneydoğu Asya dahil olmak üzere daha sıcak bölgelerde yetiştirilir.

Zerdaçal ve Kurkumin Arasındaki Fark Nedir?

İki kelime bazen birbirinin yerine kullanılsa da teknik olarak birbirinden farklıdır. Zerdeçalın gıdaları tatlandırmak için kullanılan sarımsı toz iken, Kurkumin zerdeçal içinde bulunan bir kimyasal bileşiktir. Tipik bir zerdeçal kökü yaklaşık %2 ile %5 oranında kurkumin içerir.

Kurkumin ve Sağlık

Kurutulmuş ve toz zerdeçal, Hindistan'da yüzyıllardır hem baharat hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Tatlandırıcı gıdaya ek olarak, zerdeçal, diş ağrısı, gaz, göğüs ağrısı ve adet sorunları gibi çeşitli durumların tedavisinde kullanılmıştır. Modern araştırmalar, zerdeçalın etkililiğinin içerdiği doğal bir bileşim olan Kurkumin sayesinde olduğunu ispatlamıştır.

Geleneksel olarak, zerdeçal çiçek hastalığından, burkulan ayak bileğine, hemen hemen her sağlık durumu için kullanılır. Nasıl portakal C vitamini kaynağı ise, zerdeçalda bir kurkumin kaynağıdır. Günümüzde, doğal bir ilaç olarak kullanmak için zerdeçaldan kurkumin elde edilir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kurkumini "genel olarak güvenli" olarak tanımlanmıştır. Pek çok yararlı etkisi nedeniyle, kurkumin ile ilgili klinik çalışmalar yapılmaktadır. Ağrı ve inflamasyonu durdurmak, tümörleri inhibe etmek ve kanserle savaşmak, yağ büyümesini ve birikimini önlemek, kan şekerini düzenlemek, depresyonu durdurmak ve alzheimer hastalığının etkilerini yavaşlatmak gibi çalışmalarda kurkumin maddesi yer almaktadır. Kanseri önleme ve tedavisinde muazzam bir potansiyele sahip olduğu bir çok otorite tarafından kabul görmüştür.

Diğer bütün sağlık durumlarına olduğu gibi, zerdeçal veya kurkumin takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın. Her nekadar faydalarına yönelik çalışmalar mevcut ise de Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre, çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Potansiyel olarak tehlikeli yan etkilere sahip olmadığı belirtilen kurkumin, şimdiden bilinen en güçlü ve etkli doğal ilaç olma ünvanını kazanmıştır.

 

İLGİLİ YAZILAR: