"Uçmak için kuş olmak gerekmiyor. Küçük sevinçler olsun yeter"Cemal SÜREYYA

NEDİR? SPORLAR

Wushu Nedir?

Wushu Nedir?

Wushu, performans ve dövüş uygulamalarının birleştiği çağdaş Çin dövüş sanatlarının bir formudur. Wushu eğitimi, çabukluk, güç ve doğallık ile rahat harekete vurgu yapar. Wushu uygulayıcısı esnekliği güç ile, hızı teknik ile birleştirmelidir.

Diğer bir deyimle batıda Kung Fu olarak da adlandırılan Wushu, Çin dövüş sanatları için, çıplak elle veya silahla yapılan temel saldırı ve savunma hareketlerinden oluşan genel bir terimdir. Taijiquan gibi bazı sistemler, sağlık ve refahı birincil hedef olarak geliştirmeye odaklanırken, geleneksel Wushu uygulamaları belirli bir tarzın soyunu, kültürünü ve kendini savunma tekniklerini sürdürmeye odaklanır.

Çağdaş Wushu, uluslararası yarışmalarda iki bölümden oluşur: Wushu rutinleri (Taolu) ve serbest dövüş yarışması (Sanda).

Wushu Tarihçesi

Wushu tarihi 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Çin’de ortaya çıkan ve gelişen savaş sistemlerini temsil etmektedir. Yüzyıllar boyunca, Wushu, her biri kendine özgü savunma ilkeleri üreterek ve çeşitli silahlar kullanılarak, ülkenin benzersiz coğrafi bölgelerinde yüzlerce farklı stile dönüştü. Çin'in dünyaya sunduğu en büyük kültürel armağanlarından biri olarak kabul edilir. Çin'deki en popüler egzersiz türüdür. Özellikle Tai Chi olmak üzere çeşitli Wushu formları, tüm yaş grupları için uygundur, fiziksel, zihinsel ve duygusal esenliğe katkıda bulunabilir.

3 Ekim 1990 tarihinde "Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF)" kurularak, tüm dünyada küresel bir spor dalı haline getirilmesi amaçlanmıştır. Ülkemizde de, bu spor dalı son yıllarda yaygınlaşmaya başlamakla beraber, 2006 yılında "Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu" kurulmuştur.