"Ne ben sana kızarım,ne de zatın zahmet edip bana küssün. Artık biz seninle, düşman bile değiliz"Nazım Hikmet RAN

NEDİR? SPORLAR

Buzkaşi Nedir?

Buzkaşi Nedir?

Buzkaşi günümüzde Afganistan'ın milli sporu olarak anılır. Orta Asya toplumlarının tamamı tarafından bilinmekte ve icra edilmektedir. Eski çağlarda, barış zamanı kendilerini zinde tutmak için atlılar tarafından oynanmıştır. Kültürümüzde de yeri olan bu oyun "Kök Börü ya da Gök Böri" adı altında Türkçemiz'de yer almaktadır. Polo ve Cirit'in atası olarak kabul edilen bu oyun basit görünse de oldukça zor, zahmetli ve serttir.

Buzkaşi Nasıl Oynanır?

Orta Asya geleneklerinin en kadim savaş oyunların biri olan Buzkaşi, altışarlı iki takım haline bölünen at üzerindeki oyuncularla oynanır.  Oyunculara yerel dilde "Chapandaz" ismi verilmektedir. Kafası kesilmiş ve iç organları alınmış, bir oğlak ya da buzağının, taşınarak belirli alanlara bırakılmasıyla sayı elde etmenin amaçlandığı Buzkaşi oldukça serttir. Tulum adı da verilen bu ölü küçük baş hayanı taşıyanı engellemek için rakip oyuncuların yaptığı herşey mübahtır. Yaklaşık 35-40 kg ağırlığa sahip olan tulum için verilen mücadele çoğu zaman toz bulutunun arasındaki kargaşaya dönüşmektedir.

Geniş bir çemberin etrafında belirli sayıda tur atıldıktan sonra, tulumun merkeze bırakılmasıyla sayı elde edilmektedir. Anlaşıldığı üzere oyun dairesel bir alanda oynanmaktadır. Hız, çeviklik ve güç isteyen Buzkaşi tam bir takım oyunu olarak adlandırılabilir.

Tabi kültürlere göre değişiklik göstererek belirli kuralların koyulduğu yerler olsada genel olarak Buzkaşi yukarıda belirttiğimiz şekilde oynanmaktadır.