"İnsan, muhakkak sevmeli"Anonim

NEDİR? SPOR ALETLERİ

Hulahop Nedir?

Hulahop Nedir?

Hulahop, plastikten yapılan, genellikle belde ya da vucudun belirli yerlerinde çevrilen halka şeklinde oyuncak olarak tabir edilebilir.

Hulahop, ilk zamanlar oyuncak olarak kullanılsa da son zamanlarda spor aleti ve sahne gösterileri için revaçta olan bir araç haline gelmiştir.

Hulahop Ne Zaman İcat Edildi?

İlk olarak 1950'li yıllarda Amerika'da ortaya çıkan bu oyuncağı kimin nasıl icat ettiğine dair net bir bilgi yok. Ancak şuan spor aleti olarak oldukça sükse yapan bu aletin birden çok yararı var.

Hulahop Nasıl Kullanılır?

Belinizde kullanacaksanız, çevirmeye başlarken ivme alabilmesi ve hulahopun düzenli bir dönme hareketi yapabilmesi için elinizle bir defa ittirmeniz, ardından belinizi tempolu şekilde hafif hafif kıvırmanız gerekiyor. Hulahopun düzgün bir şekilde dönebilmesinin püf noktası giydiğiniz kıyafettir. Hulahopun kullanımı sırasında, kalın ve yumuşak kıyafetler yerine, dar bir kıyafet tercih edilmelidir. Aksi durumda hulahop, fazla sürtünme sebebiyle, hızlanamaz ve yere düşer.

Peki akla gelen bir soru; Spor için kullanılan hulahop ile çocukken oynadığımız hulahopun fakı var mıdır ? Cevap; tabiki evet. Spor yapmak için kullandığımız hulahop, oynadığımız plastik hulahoptan farklı olarak bedenimize ve kilomuza bağlı olarak belirli bir ağırlığa ve çapa sahip olmalıdır.

Hulahop'un Çalıştırdığı Kaslar ve Yararları Nelerdir?

  • Hulohop çevirildiği her üç dakikada beyne kan akışını yeniliyor ve düzenli kullanıldığı taktirde enerji artışı sağlıyor.
  • Nefes koordinasyonunu düzenliyor .
  • Omuriliğin esnemesini ve vucut kaslarının daha esnek olmasını sağlıyor.

Sonuç olarak, ne kadar yorgun oluranız olun hulahop çevirmeye başladıktan sonra, neredeyse bütün kaslarınız hareket ettiği için, kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz.

 

İLGİLİ YAZILAR: