"Hatalar daima affedilebilir. Eğer onları kabul etme cesaretine sahipseniz"Dr. Elizabeth LOMBARDO

NEDİR? SANAT

Vitray Nedir?

Vitray Nedir?

Vitray, basit adıyla renkli cam süsleme sanatı olarak tanımlanabilir. Kurşun bölmelerin renkli ve saydam camlarla birbirine bağlanarak oluşturduğu bu motifler, el sanatları kategorisinde değerlendirilir.

Vitrayın ortaya çıkışı camın keşfi ile çok yakındır. İlk camlar volkanik üfleme ile doğal yoldan oluşmuş, cama üfleyerek şekil verme Mısır'da görülmüştür. Daha sonra Yunanlılar ve Finikeliler tarafından oldukça sık kullanılmış, çoğu yapıyı süslemiştir.

Hıristiyanların sadece dini yapılarda kullandığı vitray; Türklerde dini yapıların dışında da kendini göstermiş dini yapılar dışında  saray, kasr, kütüphane ve evlerde çokça kullanılmıştır. Chartres Katedrali’nde bulunan 7 bin m²’lik  Vitray süslemeleri cam üstüne yapılan resim sanatının en büyük ve önemli örneği sayılır.

Vitray Nelerden Nasıl yapılır?

Vitrayın ana malzemesi cam, kum ve camı kesebilmek için elmas uçtur. Cama renk verme işlemi kum eritilip cam haline gelirken yapılır. Bu yüzden cama sonradan renk vermek için herhangi bir malzeme kullanılmaz. Kurşunu ezmek ve rahat şekillendirmek için lehim, havya ve tornavida kullanılır. Kurşunların oluşturduğu bölmelere bu renkli camlar, motife göre yerleştirilir. En son camın fazlalıkları traş edilerek, içi çam taşlama makinesi ile düzeltilir.

 

İLGİLİ YAZILAR: