"Siz kendinize inanın, başkaIarı da size inanacaktır"Montaigne

NEDİR? KURULUŞLAR

TİKA Nedir?

TİKA Nedir?

TİKA Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın baş harflerinin kısaltmasıdır.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nedir?

TİKA SSCB'nin dağılmasının ardından ortaya çıkan Türk Cumhuriyetleri ile ekonomik iş birliği bağları oluşturulmak için 27 Ocak 1992 tarihinde kurulmuştur. 1999 yıılna kadar Dışişleri Bakanlığı'na, bu tarihten sonra Başbakanlığa bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. 2011 yılında yapılan mevzuat değişiklikleriyle TİKA'nın hareket ve esneklik kabiliyitleri artırılmıştır. İlk başta Türk Cumhuriyetleri'nde faaliyet göstermek üzere kurulan TİKA, gelişen bu yapısı ile şuan 60'ın üzerinde ülkede bulunan koordinasyon ofisleriyle faaliyetlerine devam etmektedir.

TİKA sosyal altyapılar ve hizmetler, eğitim, sağlık, nüfus politika / programları, su ve su hijyeni, İdari ve sivil altyapılar, diğer sosyal altyapı ve hizmetler, ekonomik altyapılar ve hizmetler, ulaştırma ve depolama, İletişim, enerji, bankacılık ve finans, İş ve diğer hizmetler, Üretim sektörleri, tarım ormancılık ve balıkçılık, sanayi madencilik ve İnşaat, ticaret ve turizm gibi sektörleri faaliyet alanı olarak benimsemiştir.

TİKA hakkında haberleri, detaylı bilgileri ve faaliyet raporlarını, www.tika.gov.tr adresli resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.