"Kendi omuzuna tırman, başka nasıl yükselebilirsin"Nietzche

NEDİR? İNTERNET

Osint Nedir?

Osint Nedir?

Osint Open Search Intelligence kavramının kısaltması olup, açık kaynak istihbaratı anlamına gelmektedir. Temelde Osint herkesin erişimine açık televizyon, gazete, radyo, basın toplantıları, resmi veriler gibi her türlü bilgi olmakla beraber bu yazımızda sosyal medya üzerinden Osint hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Osint Ne Amaçla Kullanılır?

Osint yani açık kaynak istihbaratını bir kişi hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla kullanacağınız gibi, kendi güvenliğinizi sağlamak amacıyla da kullanabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarından yapılan yer bildirimleri, adres paylaşımları, genele açık fotoğraflar, yazılar hepsi birer Osint unsuru olabilir.

Örnek vermek gerekirse; uzun bir seyahat planınızı sosyal medya üzerinden duyurmak, aynı hesaplarınızdan daha önceleri yer bildirimi vasıtasıyla ev ya da iş adresinizi paylaşmış olmak, sizin seyahatiniz boyunca evde veya işinizde olmayacağınızı dünya aleme duyurmak niteliğindedir ki bu hırsıza yol gösterminin "cuk" diye oturan tabiridir.

Sosyal Medya ve Osint

Sosyal medya hesaplarınızda (Facebook, Twitter, Instagram vb.) yaptığınız paylaşımlar, beğeniler, yorumlar, tweetler, hepsi sizinle ilgili karşı tarafa vereceğiniz bilgidir. Facebook'un bilgi aktarımı skandalı NSA'de çalışan Snowden vakası bunların birer örneğidir.

İnternet dünyasında Osint ile ilgili çeşitli araçlara ulaşabilirsiniz, hangi bilgileri verdiğinizi, bilgi almak istediğiniz kişilerin hangi bilgileri paylaştığını görebilirsiniz. Bu araçlardan bir tanesini örnek vermek gerekirse Social Intelligence Tools (Sosyal Arama Araçları) adresli web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarınızın Osint bilgilerini bu siteden görebilirsiniz.