"Bazı şeylere geç kalmak bir son değil, başlangıçtır"Zekeriya EFİLOĞLU

NEDİR? İNTERNET

E-Posta Nedir?

E-Posta Nedir?

E-posta (Elektronik posta) dijital bir mesajdır. Eposta olarak yazıldığı yerlerde vardır. İngilizce E-mail (Electronic Mail) kelimesinden Türkçe'mize çevrilmiş halidir. Kağıt üzerinde bir harf yazmak için bir kalem kullanmak yerine, bir telefon veya bilgisayar gibi bir elektronik cihazda bir e-posta mesajı yazmak için klavyenizi (veya bazen sadece sesinizi) kullanabilirsiniz.

E-posta adreslerinde, ilk önce sizin seçeceğiniz özel bir kullanıcı adı, ardından e-posta servis sağlayıcısının alan adıyla ve ikisini ayıran bir @ işareti ile yazılır. Örnek olarak Google hizmeti olan Gmail'den verebiliriz; isim@gmail.com.

Birçok kişi, arkadaşlarına ve ailesine mesaj göndermek için her gün e-posta kullanmaktadır. E-posta hesaplarını gün boyu kontrol eder, iş yerinde e-posta kullanır, e-posta adresleriyle düzinelerce web sitesine kaydolur ve telefonlarına, tabletlerine, bilgisayarlarına ve hatta akıllı telefonlarına e-posta programı yüklerler.

E-postanın (Elektronik posta) en yaygın iletişim biçimlerinden biri haline geldiği açıktır. Aslında, e-posta iletişimi sadece mektup yazımı yerine kullanılmaz, aynı zamanda birçok sosyal durumlarda ve profesyonel ortamlarda telefon görüşmelerinin yerini almıştır.

E-Posta İle İlgili Temel Hususlar

E-Postayı Gönderme: E-posta yazımı bittiğinde ve alıcının e-posta adresi yazıldığında, gönderilmek istenen mesajın alıcıya veya grup e-postası gönderiyorsanız alıcılara ulaşmasını sağlar.

E-Posta Aktarımı: E-posta sunucuları, gönderilen mesajları alıcıya iletir. SMTP, e-posta mesajlarını göndermek için kullanılan protokolün adıdır ve e-posta istemcisine, elektronik postanın nasıl ulaştıracağını anlaması için POP veya IMAP sunucularına ihtiyaç vardır.

Yeni E-posta Alma: Posta kutunuzda yeni postalarınız varsa, herhangi bir dosya ekini görmenin yanı sıra mesajı açmak ve okumak için ona dokunmanız veya tıklamanız yeterlidir.

E-Posta Kullanılmasının Bazı Nedenleri

Hız: Bir e-postanın gönderilip alınabileceği hız, çoğu insan için büyük bir faydadır. İnsanlar aynı bina içinde veya dünya genelinde olsun, her yerden birkaç dakika veya saniye içinde iletişim kurabilirler.

Ekler: Herhangi bir dosyayı bir e-posta mesajına eklemek çok kolaydır. Bir öğretmene, bir grup tatil resmini göndermek veya bir e-tabloyu bir iş arkadaşına e-postayla göndermek gibi işlemler kolaylıkla yapılabilir.

Erişilebilirlik: E-posta hesapları sadece özel mesajlar değil, dosyalar ve diğer önemli bilgiler için de büyük klasörler gibidir. İyi e-posta istemcileri, e-postalarınızı düzenlemeyi, arşivlemeyi ve aramayı kolaylaştırır, böylece bir e-postada yer alan tüm bilgiler, her zaman istediğiniz yerden, kolayca erişilebilir olur.

Sınırsız Alan ve Zaman: Mesajlaşmanın aksine, bir e-postada istediğiniz kadar yazmak için sınırsız alanınız vardır. Ayrıca bir e-posta yazarken, istediğiniz kadar zaman harcayabilir, göndermeden önce gerektiği kadar tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Ücretsiz İletişim: Uzun mesafeli arama ve fiziksel posta mesajları gibi bazı iletişim biçimlerinin aksine, çoğu e-posta sağlayıcısı e-posta hesabına ücretsiz erişim sağlar. Kendi e-posta adresinizi seçebilir, istediğiniz elektronik postayı gönderebilir ve alabilirsiniz, ve her şeyi bir kuruş ödemeden çevrimiçi saklayabilirsiniz.

Güvenlik: Bazı e-posta hizmetleri gizlilik ve güvenlik için özel olarak oluşturulmuştur, bu nedenle kullanıcılar mesajların ve dosyaların herkes tarafından değil de hedeflenen alıcılar tarafından gizlendiğinden emin olabilirler.