"Hayatta en kötü şey kendine yenilmektir"Zekeriya EFİLOĞLU

NEDİR? İNTERNET

Blog Nedir?

Blog Nedir?

Blog, blogger, blogging terimleri hepsi ingilizce kökenli olmakla beraber Türkçe'mizde manası birebir eşleşen bir karşılıkları yoktur. Blogging kavramını insanların kişisel düşüncelerini yazdıkları bir günlük olarak kabul edebiliriz. Haliyle blogging yapan kişiyede blogger denir. 

Kelime olarak blog inglizce "Web Log" kelimelerinin birleşerek kısalmış halinden gelmektedir. Temelleri 1994'lü yıllara dayanan blog, insanların kişisel düşüncelerini, yorumlarını, paylaşımlarını yazabilecekleri ve bunu kolayca tüm dünya ile paylaşabilecekleri bir platformdur.

Blog dünyası Google ürünü olan Blogger'ın yükselmesiyle ivme kazanmış, bu da teknik bariyeri biçimlendirme ve yayınlama için başlangıç seviyesine indirmiştir. Şimdi, WordPress gibi kendiliğinden barındırılan platformlar ile beraber, milyonlarca kullanıcının çeşitli ihtiyaçlarına hizmet eden yetenekli tasarımcılar ve geliştiriciler de dahil olmak üzere büyük bir ekosistemin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Blog vs Web Sitesi

Bir çok insan web sitesi ile blog arasındaki farkı tam kavrayamamaktadır. Problemin bir kısmı, pek çok işletmenin her ikisini de kullanması ve bunları tek bir web varlığına entegre etmeleridir. Bir blogu geleneksel bir web sitesinden ayıran iki özellik vardır.

  1. Bloglar sık sık güncellenir. Bir kadının ebeveynlikle ilgili maceralarını paylaştığı anne blogu, yeni tarifleri paylaşan bir yemek blogu veya hizmetlerinde güncellemeler sunan bir işletme olsun, bloglar haftada birkaç kez yeni içerik ekler.
  2. Bloglar okuyucu ile etkileşime izin verir. Bloglarda, okuyucuların yorum yapabilmeleri ve blog yazarı ile görüşme yapabilmeleri gibi olanaklar, blogları web sitesi kategorisinden çıkarıp sosyal etkileşimlerin yaşandığı sosyal medya kategorisine dahil eder.

Blogging Neden Popüler?

Arama motorları yeni içeriği sever ve sonuç olarak bloglama mükemmel bir arama motoru optimizasyonu (SEO) aracıdır. Blogging, müşterilerinize ve okuyucularınıza neler olup bittiğine dair güncel bilgiler sunmanın, yeni fırsatlar hakkında bilgi sahibi olmanın ve ipuçlarını sunmanın kolay bir yolunu sunar.

Bir blog, potansiyel müşterilerinizle güven ve uyum oluşturmanızı sağlar. Sadece bildiklerinizi, uzmanlığınızı ve güvenilirliğinizi kanıtlamakla kalmaz, aynı zamanda insanların yorum gönderebildiği ve sizinle etkileşime geçebileceği bir ortam olması sebebiyle olumlu, olumsuz geri dönüşleri almanıza imkan tanır.