"Hatalar daima affedilebilir. Eğer onları kabul etme cesaretine sahipseniz"Dr. Elizabeth LOMBARDO

NEDİR? FESTİVALLER

Takanakuy Festivali Nedir?

Takanakuy Festivali Nedir?

Takanakuy festivali, Peru'da düzenlenen bir festivaldir. Kelime anlamı olarak takanakuy, Peru'nun en eski konuşulan lehçelerinden biri olan Quechua'da "Kan kaynarken" anlamına gelmektedir. Takanakuy festivali, insanlara aralarındaki sorunları, eski bir moda olan şiddetle çözme fırsatı veren geleneksel hale gelmiş bir festivaldir.

Takanakuy festivali her yıl 25 Aralık'ta gerçekleşir. Katılımcılara göre takanakuy festivali, yeni yıla girmeden sorunları ortadan kaldırmanın yegane başarılı bir yoludur.

Festival günü, birebir mücadeleye çıkan rakipler hakemlerin ve bazı kuralların eşliğinde birbirleriyle dövüşürler. Dövüşler çıplak elle gerçekleştirilir. En önemli kural, yere düşen rakibe vurmak kesinlikle yasaktır. Eğer bu gerçekleşirse, vuran kişiye kırbaç cezası verilebilir. Sert bir mücadele olsa da, nadiren yaralanmalarla karşılaşılan bu festivalde, kadın, erkek, çocuk herkes aynı kategoride ki rakiplerine meydan okuyabilir.

İnsanlar, Takanakuy festivalinde sadece husumetli oldukları insanlarla dövüşmek için yer almazlar. Bazıları sadece cesaretlerini ve dövüş becerilerini kanıtlamak isterken, bazıları da topluluğun saygısını kazanmak veya ailelerini gururlandırmak isterler.

Takanukayi şiddetin akılsız bir gösterisi gibi gözükse de, Chumbivilcas halkının kültürel mirasının önemli bir parçasıdır. Dövüşçüler mücadeleden önce birbirlerine sarılırlar, dövüş esnasında hırslarını alırlar ve akabinde tekrar iyi bir arkadaş olarak hayatlarına devam ederler. Negatif enerjiden kurtulmanın basit ve etkili bir yolu olarak kabul edilmektedir.

 

İLGİLİ YAZILAR: