"Ne olursan ol. Ama önce nefsinin öğretmeni; vicdanının öğrencisi ol"Platon

NEDİR? FESTİVALLER

Oktoberfest Nedir?

Oktoberfest Nedir?

"Oktoberfest" Almanca kökenli kelime, Türkçe tam karşılığı ise "Ekim Festivali"'dir. Oktoberfest her yıl Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen milyonlarca kişinin katıldığı yaklaşık 2 hafta süren festivaldir.

Oktoberfest Ne Zaman Başlar?

Oktoborfest, ilk tahminde Ekim ayında başladığı düşünülsede bu doğru değildir. Oktoberfest her yıl Eylül ayının son günleri ile Ekim ayının ilk Pazar gününü kapsayacak şekilde tertip edilir ve 16 gün sürer. Eğer denk gelmezse Festival Ekim ayının 3'üne kadar, yani "Almanya Birleşme Günü" kutlamalarına kadar uzatılır.

Oktoberfest yaklaşık 200 yıllık bir maziye sahip Alman festivalidir. Festival, 12 Ocak 1810'da Prens Ludwig ve Prenses Therese'nin düğününün yapıldığı ve prensesin adına ithafen verilen "Theresienwiese" (Therese Meydanı) olarak adlandırılan yerde yapılır.

Festival ana unsuru Biradır. Ünlü markalar festivale özel alkol oranı yüksek biralarını ziyaretçilerin beğenilerine sunar. Çadırlar kurulur, eğlenceler tertip edilir. Oktoberfest'in ana unsuru bira olsada bundan ibaret değildir. Luna Park eğlenceleri, konserler, panayırlar, çeşitli yiyecek ve içecekler ile katılanların 16 günlük doyasıya eğlendiği bir festival haline dönüşür.

Oktoberfest Almanya'ya özgü bir festival olsa da yılın bu zamanı dünyanın çeşitli yerlerinde de aynı konseptte festivaller düzenlenmektedir. Ayrıca Oktoberfest'in dünya üzerindeki en büyük halk festivali olduğu iddia edilmektedir.

Oktoberfest Hakkında İlginç Bilgiler

Son yıllarda gerçekleştirilen Oktoberfest'de ortalama;

  • Oktoberfest festivalinin düzenlendiği Therese Meydanı yaklaşık 420.000 m2 yüz ölçümüne sahiptir.
  • 40 devasa çadır kurulur.
  • Yedi milyonun üzerinde ziyaretçisi vardır.
  • 6.900.000 Litre bira tüketilir.
  • 150.000 Litre şarap tüketilir.
  • 2.000.000 Litre alkolsüz içecek tüketilir.
  • 4.000.000 kg yiyecek tüketilir. (Tavuk, Domuz, Balık, Dana vs.)

Bu kadar alkolün olduğu ortamda kayıp eşyalar olmazsa olmaz tabiki. Yaklaşık olarak her yıl 5.000 kayıp eşya başvurusu yapılır. Bunlar; Kimlik kartları, cüzdanlar, gözlükler, anahtarlar, cep telefonları, çantalar, kameralar, bilgisayarlar vs.