"Sevdiği olmalı insanın. Eski ahşap pencereye hayat veren çiçek gibi"Tufan GENÇ

NEDİR? DİĞER

Manifesto Nedir?

Manifesto Nedir?

Manifesto ne demek? Manifesto nedir? Manifesto kelimesinin anlamı? Gibi soruları 2018 yılı 24 Haziran Erken seçimde merak etmeye başladık. İşte manifestonun keime anlamı ve Türk Dil Kurumun’da açıklanan anlamı…

Manifesto Nedir? Manifesto Ne Demek?

Toplumsal bir hareketin açıklanması ve savların (görüşlerin, olguların) bildirilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin ortaya konuluşunu bildiren metin veya yazılı bütünlere "manifesto" veya "bildiri" denmektedir.

TDK açıklaması şu şekildedir:

  1. Bir gemideki yükleri, malları göstermek için kaptan tarafınca boşaltma, indirme işlemlerinin gerçekleştirileceği gümrük idaresine verilen detaylı listeye de manifesto denmektedir.
  2. Bildiri, açıklama veya toplumun geneline duyuru.
  3. Toplumsal bir hareketin siyasal hedeflerinin ve ülkülerinin açıkca ifade edilmesi.

Manifesto kelimesi köken olarak İtalyanca "manifesto", Fransızca ise "manifeste" yeminli ifade veya imzalı bildiri kelimelerinden dilimize geçmiştir. Latince manifestum "el basılmış şey" kelimesinden evrilerek hayatımızda yer edinmiştir.

Genel olarak bildiri manasında kullanılmaktadır. Bununla birlikte, terim olarak, Bir yük gemisinde bulunan ticaret mallarını işaret eden ve geminin idarecisi kaptan tarafından yükün aktarılacağı limanın bulunduğu gümrük yönetimine verilen bir liste bir bildirgedir.

Turizm ve Otelcilik sektöründe terimi olarakta yaygın kullanılmakta olan Manifesto sözcüğü: Gönderilecek, yola çıkacak yükleri gösteren belge anlamına gelmektedir.

Sanatta alanında da kullanılan Manifesto kelimesi: Toplumsal bir hareketin bildirilmesi düşüncenin belirtilmesi üzerine dayalı olaraktan da manifesto sözcüğü kullanılmaktadır. Bu bir bakıma bildiri halinde de ifade edilmekle birlikte farklı alanlarda hayatımızda yer edinmiştir.