"Şair başarılı olmak için, yapıtlarında maddi yaşamı aydınlatmak zorundadır"Nazım Hikmet RAN

NEDİR? DİĞER

Bohem Nedir?

Bohem Nedir?

Bu yazımızda bohem nedir ve bohem yaşam tarzı nedir sorularına kısaca cevap vermeye çalışacağız. Bohem; kelime anlamı olarak bakıldığında, yarınını düşünmeden yaşayış tarzı, anı yaşamak ve sadece içinde bulunduğu durumu yaşamak olarak da tanımlanabilir. Bohem yaşam tarzı ise, bu yaşayış tarzıyla birlikte hiçbir şeyi kendine dert etmeyen dertsiz, tasasız olmaktır.

Kelime kökeni olaraktan Fransızca'ya dayanan bohem sözcüğü Fransızca'da "bohéme" "sanat icra eden, çingene, derbeder ve berduş" anlama gelen bu kelimeye dayanaraktan Türkçemize geçmiştir. 1950 yıllarında birçok sanatçı tarafından benimsenen bu akım yarını düşünmeden hareket etme, salaş, derbeder ve dertli bir şekilde olma olarak yer edinmiştir.

Bohem Kelimesi Kullanımı

Günümüz dünyasında ise büyük bir oranda sıfat olarak kullanılan bu terim daha çok giyim tarzında ki rahat ve modayı umursamaz kıyafetleri tercih etmekte kullanılmaktadır.

Bununla birlikte bohem kelimesi ev dekorasyonu sektöründe de yer edinmiştir. Şöyle ki ev tasarımında birbiriyle uyumsuz farklı farklı renkler kullanılarak adeta bir renk cümbüşü şeklinde dizayn edilmesidir. Ancak bu tarz dekorasyonlar evin mutfaktan yatak odasına bahçesinden salonuna kadar kullanılabilirken birçok kişi tarafından da yoğun ilgi görmektedir.

Kısaca söylemek gerekirse gerek giyim gerek yaşam tarzı gerekse de ev dekorasyonu konusunda bohem tarz tercihi günümüz modasına ve zamana karşı meydan okuyarak kendi kurallarınızdan oluşan yaşam şeklidir.