"Herkesi dinle, akıl al. Ama kendi doğrularını da unutma"Dr. Elizabeth LOMBARDO

NEDİR? CİHAZLAR

Prompter Nedir?

Prompter Nedir?

Prompter (Teleprompter olarak da kullanılır), sunum yapan kişinin bir yazıyı okumasına izin verirken dinleyiciyle doğrudan göz teması kurmasını sağlayan bir cihazdır. Prompter İngilizce bir kelime olup Türkçe'ye suflör olarak çevrilebilir.

Konuşmacı önündeki yada elindeki yazılı notlara başvurmadığı için, konuşmayı ezberlemiş veya kendiliğinden konuşmuş gibi görünmektedir.

Prompter Cihazını Kimler Kullanır?

Prompter cihazı, konuşması sırasında karşı tarafla göz kontağını kesmek istemeyen herkes tarafından kullanılabilir. Yaygın olarak televizyon dünyasında yazıyı okurken kameraya doğrudan bakmak isteyen televizyon yayıncıları ve konuşma yaptığı kitleyle doğal göz temasını sürdürmek isteyen başkanlar, politikacılar ve kamu çalışanları tarafından kullanılır. Promter sayesinde konuşmacı yazıları okurken, dinleyiciyle aktif göz temasını koparmayarak başarılı bir iletişim sağlamış olur.

Prompter cihazı temel prensip olarak, yazılı metinlerin bir parça yansıtıcı cam veya ışın dağıtıcıya monte edilen bir monitörde gösterilmesidir. Cam bir tarafta şeffaftır, kameranın arkasından düz bir şekilde çekim yapmasına veya izleyici tarafından görünmezken, okuyucu tarafında görünmesine olanak sağlar, böylece sunum yapan kişi yazıların yansımasını görebilir. Okuyucunun yazılar düz bir şekilde görebilmesi için de, metin karakterleri tersine çevrilir.

İlk başlarda üretilen prompter cihazları eski televizyon monitörleri kadar hantaldı. Gelişen teknolojiyle beraber, modern ve daha kullanışlı prompterler günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Özellikle tabletlerin icadından sonra mobil prompterler üretilmeye başladığı gibi, normal bir tablet yada dizüstü bilgisayada da (prompterin tam teknik karşılığı olmasa da) basit yazılımlarla kayan yazılar elde edilerek prompter özelliğinden faydalanıldı.