"Değişmek acı verir, ama ayağa kalkmak için gereklidir"Richard MORGAN

NEDİR? CİHAZLAR

Powerbank Nedir?

Powerbank Nedir?

Powerbank, tam kelime karşılığı olmasada Türkçe'mize "Taşınabilir Şarj Aleti" olarak tercüme edilen cihazlara denir.

Gelişen teknolojinin gelişemeyen nadir noktalarından biri güç depolamadır. Bu soruna gerçekten çözüm bulunamamakta ya da bulunmak istenmemektedir. Bu sebeple en ucuzundan en pahalısına tüm elektronik cihazlarımız hala bir güç ünitesine bağımlı durumdadır. Alternatif akım ile çalışan cihazlarımız zaten bir yere bağlı kımıldatamıyoruz, en azından taşınabilir olduğunu düşündüğümüz cihazlarımızı prizlerden kurtarabilmemiz gerekli. Başta dediğimiz gibi teknoloji bu duruma henüz net çözemedim bulamadığı için, imdadımıza Powerbank'ler yetişiyor.

Powerbank Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Kameralar, kablosuz hoparlörler, GPS sistemleri, MP3 çalarlar, akıllı telefonlar ve tabletler ile USB vasıtasıyla şarj olabilme kapasitesine sahip her türlü cihazınız bir Powerbank ile şarj edilebilir. Temel olarak Powerbank'ler depolanan gücü takılan cihaza aktarmak için üretilmişlerdir. Bazı modelleri depolamayı güneş enerjisinden faydalanarak yapmaktadır. Genel olarak tüm Powerbank'lerde depolama durumunu kullanıcıya gösteren bildirim panelleri vardır. Bir Powerbank'in fiyatını belirleyen en önemli özelliği depolama kapasitesidir. Kapasitesi ne kadar büyükse ücreti de o kadar fazla olur. Powerbank'leri birbirinden ayıran en önemli özellikleri depolama kapasiteleri (mAh), markaları ve boyutlarıdır.

mAh Ne Anlama Geliyor?

Amiyane tabirle mAh; Mobil cihazlar ve Powerbank gibi taşınabilir cihazların elektrik kapasitesini ifade etmenin bir yoludur.

Powerbank Ömrü Ne Kadar?

Bu sorunun net bir cevabı olmamakla beraber, bir Powerbank'in ömrünü etkileyebilen faktörleri sıralayabiliriz;

  1. Ne kadar yoğun bir şekilde kullanıldığı,
  2. Kullanılmadan ne kadar süre beklediği,
  3. Sıcaklık, darbe, sıvı gibi dış temaslara maruz kalıp kalmadığı,
  4. Üretim kalitesi, kullanılan malzeme kalitesi vs.

Atalarımız "Ucuz etin yahnisi yavan olur!" demişlerdir. Binlerce Lira vererek aldığımız cihazlarımız için kullanacağımız Powerbank'lerde de kafamızın rahat olmasını istiyorsak bilindik markalara yanaşmakta fayda var. Ayrıca kullanılan USB kablosunun kaliteli olmasına ve mümkün olduğu kadar kısa olmasına dikkat edilmelidir.