"Ne olursan ol. Ama önce nefsinin öğretmeni; vicdanının öğrencisi ol"Platon

NEDİR? BİTKİLER

Maraş Otu Nedir?

Maraş Otu Nedir?

Maraş otu sigarayı bırakmak isteyenlerin ilk başvurdukları başka bir tütün çeşitidir. Genellikle Güneydoğu Anadolu bölgemizde, Gaziantep ve Kahramanmaraş bölgesinde yetiştirilmektedir.

Maraş Otunun Tarihçesi

Türkiye'ye gelişi Birinci Dünya Savaşı'na dayanır. Maraş otunu, Birinci Dünya Savaşı'nda Güneydoğu Anadolu'ya gelen Fransız askerleri, vücutlarını dinlendirmek için beraberinde getirmişlerdir. Zamanla bölgede yetiştirilmeye başlanmış ve Türk askerleri tarafından da çok ilgi görmüştür.

Maraş otunun diğer adıda "deli ot"'tur. Üretimi ve ulaşılması kolaydır. Kokulu ve tadı ağırdır. Kokusu "kına" kokusunu andırır.

Her ne kadar masum gibi görünsede özünde bir uyuşturucudur.

Maraş Otu ile Sigara Bırakma

Sigarayı bırakanların ilk tercihi maraş otu kullanmak olsada bu ot sigaradan daha zararlı ve tehlikelidir. Bağımlılık derecesinin kokaine yakın olduğu ve bırakılmasının çok zor olduğu yapılan araştırmalarda ve incelenen deneklerle kanıtlanmıştır. Sigarayı bırakıp maraş otuna başlamak ateşe atlamanın diğer adıdır.

Maraş otu, diğer adıyla "deli ot" ya da "deli tütün" olan otun bir çok kullanma yöntemi vardır. Sigara gibi kağıda sarılıp içilebilirken, ağızda dudak içine konularak kullanıldığı görülmüştür. Başka bir kullanım yöntemi de dil altına koymaktır. Yalnız dil altına konulan ot, tükürük bezleri yardımıyla kana daha çabuk geçtiğinden vücuda zararı daha büyük olur. Etki süresi diğer kullanım şekillerine göre daha hızlıdır.

Maraş otunun kullanımı, sadece uyuşmak içindir. Kullanıldığında ilk olarak ağız içi uyuşur, kana karıştığında ise vücut ve beyin tepksizleşir. Kişinin hareketleri tutarsızlaşır ve uzun vadeli kullanımında düşünce-karar vermesi zorlaşır.

Maraş Otunun Zararları Nelerdir?

Halk arasında ağız otu olarakda bilinen maraş tütününün, insan sağlığı üzerinde kalıcı zararları olduğu görülmüştür. Özetle zararlarından bazıları;

  • Sindirim sistemini bozar
  • Sinir sistemini bozar
  • Solunum sistemini bozar
  • Ağız içi kanserine yol açar
  • Dişlerin dökülmesine sebep olur
  • Damakların erimesi ve diş etlerinin geri çekilmesine sebep olur
  • Kalp ve damar hastalıklarına yol açar
  • Çok ender görülen kalp çürümesine neden olur
  • Sigara gibi solunduğunda, küçük çocukların dumanına mağruz kalması durumunda lösemi ve akciğer kanserine sebep olur

Yukarıda saydığımız zararların hepsi tedavi edilemez boyutta gözlemlenir. Maraş otunun zararları, sigaranın zararlarından kat ve kat daha fazladır.

Beden ve ruh sağlığımızı korumak için bu tarz ot, tütün ve uyuşturucu maddelerden uzak durmalıyız. Kendimizi ve sevdiklerimizi sosyal içicilikten korumalıyız.

 

İLGİLİ YAZILAR: