"Gün mü aymış? Benim olduğum yerler halen karanlık. Bir fısıltı var kulağım da; aydınlığın benim dünyama da geleceğine dair"Zeylin BULUT

NEDİR? BESLENME

Ekşimik Nedir?

Ekşimik Nedir?

Ekşimik yağından arındırılmış sütten yapılan bir peynir türüdür. Kimi yörelerimizde "çökelek" ve "lor peyniri" adlarıyla da anılmaktadır.

Ekşimik, mandırıcalık kültürünün yaygın olduğu yörelerimizde, özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olarak yer almaktadır. Yörelermizin çeşitliliğine dayanarak, farklı farklı şekillerde önümüze çıkabilmektedir. Kimi yörelermizde, baharatlar ve yeşil otlar ekşimiğin içinde yer alır, kimi yörelemerizde sıcak ya da soğuk olarak yenilir. Ekşimik, ekmek, kurabiye, biberli ekşimik olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Her nekadar yazımızın başında yağından arındırılan sütten yapıldığını belirtmiş olsakda, ekşimik aynı zaman da yağından arındırılmış ayran ve yoğurt ile de imal edilebilmektedir. Uzun saklama ömrü elde edilebilmek için ekşimik, bol miktarda tuzlanmaktadır.

Yoğurt, süt ve ayran ile imal edilen ekşimik aynı zamanda bir geri dönüşüm hamlesidir. Ekşimeye yüz tutmuş süt, ayran ve yoğurtlar, tadı bozulması sebebiyle pek tüketilmezken, bir kaç işlem sonrası ekşimik olmasının ardından, afiyetle yenilen bir ürün haline gelmektedir.

Ekşimik Nasıl Yapılır?

  • Süt, yoğurt ya da ayran çelik tencereye alınır.
  • Damak zevkine göre en az bir çay kaşığı tuz atılır.
  • Tencere, orta ateşte kaynamaya bırakılır.
  • Kaynamaya başlayınca kısık ateşe alınır ve yeşil renkli su salana kadar ateşte bırakılır (Ortalama üç saat).
  • İnce delikli bir süzgeç vasıtasıyla süzülerek, suyundan ayrıştırılır.
  • Süzgeçte kalan kesik haline tekrar tuz eklenerek (Ömrünü uzatan tuz), saklanacak kaba alınır.
  • Cam kavanozda konserve edilerek saklanabilir. Buzdolabı poşetinde buzlukta saklanabilir.

Afiyet olsun.

Dip not: Salınan yeşil renki sudan da çektirme usulüyle, son derece besleyici bir makarna yapılabilir.