"Kendi omuzuna tırman, başka nasıl yükselebilirsin"Nietzche

BİYOGRAFİ SPORCULAR

Serena Williams Kimdir?

Serena Williams Kimdir?

Serena Williams, Amerkalı profesyonel bir tenisçidir. Serena Williams, 26 Eylül 1981 tarihinde Amerika'da Saginaw, Michigan'da doğmuştur.

Richard ve Oracene Williams'ın beş kızından en genci olan Serena Williams, ablası Venus Williams ile beraber büyük bir tenis şampiyonu olabilmek için erken yaşta eğitim almaya başladılar. Babası Richard tarafından henüz üç yaşındayken, videolar ve tenis kitapları aracılığıyla, tenis aşkı aşılanmaya başlamış ve 1991 yılında 10 yaş altı kategorisinde Amerika'nın 1 numarası haline gelmiştir.

Profosyonel Kariyeri

1995 yılına gelindiğinde, Serena Williams profosyonel kariyerine adım atmış oldu. Bir yıl içerisinde dünya sıralamasında 304. iken başarıları sayesinde 99. sıraya gelmeyi başardı. Bu başarısı gözlerden kaçmadı ve henüz 15 yaşındayken Puma ile 12 Milyon Dolar'lık bir sponsorluk anlaşması imzalamayı başardı.

Ablası Venus ile beraber Serena Williams, güçlü ve atletik fiziğiyle beraber rakiplerine ciddi oranda üstünlük sağladı. 2002 yılında Serena, Fransa açık, ABD açık ve Wimbledon'u kazanmayı bildi. Üstelik bu üç turnuvada da kardeşi Venus'u mağlup ederek şampiyon oldu. Uzun yıllar boyunca bu ikili tenis kortlarının vazgeçilmez isimleri ve rakipleri haline dönüştü. Williams kardeşler efsanesi, uzun yıllar tenis severlerin hafızalarından çıkamayacak izler bırakmıştır.

Serena Williams'ın kariyerinde 20'den fazla Grand Slam şampiyonluğu bulunmakla beraber, olimpiyat madalyalarıda dahil olmak üzere yüzlerce madalya bulunmaktadır.

Özel Hayatı

Serena Williams, 2016 yılının Aralık ayında, Reddit'in kurucu ortağı Alexis Ohanian ile olan beraberliğini nişanlanma aşamasına getirmiş ve 16 Kasım 2017 tarihinde çift New Orleans'ta dünya evine girmiştir. 

Nisan 2017'de Serena, takipçilerine sürpriz yaparak hamile olduğunu duyurmuş, 1 Eylül 2017 yılında kızı Alexis Ohanian Jr. dünyaya gelmiştir.

Tenis kortlarının kraliçesi olmaktan çok daha fazlasına sahip olduğunu kanıtlayan Serena, sinema, televizyon ve moda sektörlerinde de yer almaktadır. Aneres giyim markası kendisi tarafından geliştirilmiştir. 2002 yılında People Dergisi, Serena Williams'ı "En İlgi Çekici 25 Kişi" arasında göstermiştir. Simpsonlar diziside olmak üzere, 20 den fazla sinema ve televizyon yapımında, sesi ve oyunculuğu ile rol almayı başardı.

Dünyadaki az gelişmiş ülkelerde yaşayan gençlere eğitim fırsatları sunmaya çalışan tenis yıldızı, Serena Williams Vakfı'nı kurdu ve Afrika'da okullar açtı.

 

İLGİLİ YAZILAR: