"Gün mu aymis? Benim olduğum yerler halen karanlık. Bir fısıltı var kulağım da; aydınlığın benim dünyama da geleceğine dair"Zeylin BULUT

BİYOGRAFİ ŞARKICILAR

Ice Cube Kimdir?

Ice Cube Kimdir?

Ice Cube, gerçek adı O'Shea Jackson olan, müslüman, Amerika'lı Rapçi ve sinema oyuncusunun sahne adıdır. Ice Cube, yani O'Shea Jackson, 1.73 boyunda, 15 Haziran 1969 Los Angeles doğumludur.

Los Angeles'ın Baldwin Hills bölgesinde hayata gözlerini açan O'Shea Jackson, hastane memuru olan annesi Doris, üniversitede çalışan babası Hosea ve abisi Clyde ile birlikte bir dönem bu bölgede yaşamıştır.

Ice Cube Lakabı Nereden Geliyor?

O'Shea Jackson kendisinden 9 yaş büyük abisi Clyde'ın bu lakabı almasında büyük katkısı olduğunu belirtmiştir. O'Shea Jackson, Ice Cube yani buz küpünün, henüz gençlik yaşlarına yeni girmişken, kendisine kızan abisinin "Seni buzdolabanı kapatır, buz küpü olana kadar orada kalmanı sağlarım" şeklinde bir ifadesinin ardından lakabı haline geldiğini belirtmiştir.

Futbol ve müzik konusunda tutkulu bir öğrenci olan O'Shea Jackson, henüz lise yıllarındayken, müzik gruplarında yer almaya başlamış, Ice Cube lakabıyla rap albümlerinde yer almayı başarmıştır. N.W.A grubuna katılmasının ardından bu grup ile başarılı çalışmalar yürütmüş, 1990 yılında gruptan ayrılarak ilk solo albümünü yayınlamıştır.

Rapçi kimliğinin yanı sıra Ice Cube, kariyerinin ilerleyen yıllarında oyunculağa ağırlık vererek, 30'dan fazla dizi ve sinema filminde rol oynamıştır.

26 Nisan 1992 yılında Kimberly Woodruff ile evlenmiştir. Çiftin Darrel Jackson, Deja Jackson, Kareema Jackson ve Shareef Jackson isminde 4 adet çocuğu bulunmaktadır.

 

İLGİLİ YAZILAR: