"Şair başarılı olmak için, yapıtlarında maddi yaşamı aydınlatmak zorundadır"Nazım Hikmet RAN

BİYOGRAFİ OYUNCULAR

Russell Crowe Kimdir?

Russell Crowe Kimdir?

Tam adı Russell Ira Crowe, 07 Nisan 1964 Wellington, Yeni Zellanda doğumlu başarılı bir oyuncudur. Russelle Crowe'un uzunluğu, 1,82 m'dir. Crowe ilk başlarda Avustralya sinemasında oyunculuk yaptı. "L.A. Confidential", "The Insider", "Gladiator", "A Beautiful Mind" ve "Cinderella Man" isimli projelerde yer alarak uluslararası arenada boy göstermeye başladı.

Russell Crowe Kökeni

Ailesi, Crowe dört yaşındayken Avustralya'nın Sydney şehrine taşındı. Ebeveynlerinin film seti hazırlayıcısı olarak çalıştığı, çeşitli film ve televizyon yapımlarının setlerinde çok zaman harcadı. Altı yaşındayken Crowe, "Spyforce" adlı bir çocuk dizisinde yetim olarak rol aldı.

Ailesi 1978'de Yeni Zelanda'ya döndü ve Crowe bir rock şarkıcısı olarak performans göstermeye başladı. Arkadaşları ile beraber kurdukları Rock grubunda, kendisini "Rus le Roc" olarak ilan etti.

Kariyerinin İlk Yılları

Russel Crowe, oyunculuk kariyerine devam etmek için 1980'lerin başında Avustralya'ya döndü. 1983'te müzikal Gres'in üretiminde rol aldı. 1986'dan 1988'e kadar "The Rocky Horror Picture Show" isimli turnede oynadı.

1992 yılında, "Avustralya Film Enstitüsü Ödüllerinde" "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü ve hemen ertesi yıl, "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı.

Uluslararası Şöhret

Seneler 1995'e geldiğinde Russell Crowe; Sharan Stone, Gene Hackman ve Leonardo DiCaprio gibi ünlü isimlerin bulunduğu "The Quick and The Dead" isimli filmde rol aldı. Bunu 1995 yapımı "Rough Magic" ve 1997 yapımı "Breaking Up" isimli yapımlar takip etti.

Bu yapımlar Crowe'un kariyerinde yer sahibi olsa da, Amerikan film meraklılarının gözünde dikkat çektiği film 1997 yapımı "L.A. Confidential" oldu. Russell Crowe, bu filmde, acımasız ve sağlam polis oyuncusu "Bud White"'ı canlandırdı. Crowe başrolde oynadığı bu filmde, aşk sahneleri de dahil olmak üzere kayda değer bir performans sergiledi.

Gladyatör

Seneler 2000'i gösterdiğinde Russell Crowe, efsaneler arasına girmiş "Gladiator" isimli filmdeki rolüyle karşımıza çıktı. Bu başyapıt sayesinde Oscar "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazanırken, film o yıl 5 kategoride daha ödül kazandı.

2001 yılında, Russell Crowe, Nobel ödüllü matematikçi John Nash'in ünlü bir biyografisi olan "A Beautiful Mind"'da rol aldı. Bu film Crowe'na "En İyi Erkek Oyuncu" dalında Akademi Ödülü adaylığı kazandırdı.

2003 yapımı "The Far Side of the World", 2005 yapımı "Cindreella Man", 2006 yapımı "A Good Year", 2007 yapımı "American Gangster", 2008 yapımı "Body of Lies" ve 2009 yapımı "State of Play" sonraki on yıl boyunca yapıtğı çalışmalar arasında yer aldı. 2010 yılından itibaren onlarca projede daha yer aldı.

Oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik kariyeride bulunan Russell Crowe, 2014 yılından bir bölümü ülkemizde de çekilen, Çanakkale Savaşı dönemini konu alan "Son Umut" isimli filmiyle Türk Sinema severlerin karşısına çıktı ve tam not aldı. Filmde Crowe'a Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan gibi isimlerde eşlik etti.

Özel Hayatı

Avustralyalı şarkıcı / aktris Danielle Spencer ile 2003 yılında dünya hayatına giren Russell Crowe, 2012 yılında boşandı. Çiftin, Charles ve Tennyson isimli iki erkek çocuğu bulunmaktadır. Çiftin yasal olarak boşanması Nisan 2018'i buldu.