"Kitaplar, başka bir yerde olmak isteyen insanlar içindir"Mark TWAIN

BİYOGRAFİ OYUNCULAR

Idris Elba Kimdir?

Idris Elba Kimdir?

Tam adı Idrissa Akuna Elba. Idris Elba 6 Eylül 1972 doğumlu, 1.90 boyunda İngiliz oyucu, prodüktör, müzisyen ve DJ'dir.

Ailesinin tek çocuğu olan Elba Londra'nın Hackney bölgesinde hayata gözlerini açmıştır. Babası Winston Elba Sierra Leone annesi Eve Gana kökenli olup anne ve babası Sierra Leone'de evlenmesinin ardından Londra'ya taşınmışlardır.

Okul hayatında pek başarılı olduğu söylenemeyen Elba, Canning Town'da okuduğu sırada "Idrissa" olan adını değiştirerek "Idris" adını kullanmaya başlamıştır. 1986 yılında henüz 14 yaşındayken, amcasının yanında, amatör olarak DJ'lik yapmaya başlamış, bir yıl içerisinde arkadaşlarıyla beraber kendi DJ şirketlerini kurmuşlardır. Okulunu bırakan Elba 2000 yılına kadar gece kulüplerinde "Big Driis" lakabıyla DJ'lik yapmış, televizyon dünyasında da ufak tefek rollerle kendini göstermeye başlamıştır.

2000'li yıllar Elba'nın kariyerinde yükselişe geçtiği yıllar olmuş, “Luther” ve “The Wire” isimli televizyon dizilerinin ardından sadece İngiltere'de değil, Amerika'da çeşitli televizyon programlarında yer almış, albümler çıkarmışdır. İşin ilginç olan tarafı, Idris Elba bunları, oyunculuk ya da müzik eğitimi almadan başarmıştır.

Heimdall

Zaten çalışmaları ve ortaya koyduğu performansıyla göz dolduran Elba, 2011 yapımı "Thor" isimli dünyada izlenme rekorları kıran filmde "Heimdall" karakteriyle hafızalara kazınmış, "Karizmanın Britanya Şubesi" olarak adlandırılmaya başlamıştır.

Kariyerinde 100'e yakın film, dizi ve televizyon oyunculuğu bulanan Idris Elba, koyu bir Arsenal taraftarıdır. Uluslararası alanda 10'un üzerinde ödüle sahip olup, 2016 yılında Time dergisinde "Dünyanın En Etkili 100 İnsanı" arasında gösterilmiştir. Elba, babasının adını verdiği Winston isimli bir erkek ve Isan isimli bir kız babasıdır. Elba şuan oğlu Winston'un annesi ile evli olup yaşamında iki başarısız evliliği bulunmaktadır.

 

İLGİLİ YAZILAR: