"Güneşin doğuşuna hiç şahit olmayanlar, batışını romantizm sanırlar"Nietzsche

BİYOGRAFİ OYUNCULAR

Halle Berry Kimdir?

Halle Berry Kimdir?

Tam adı Halle Maria Berry. 14 Ağustos 1966 ABD Cleveland, Ohio doğumlu olan Berry Amerikalı oyuncu ve eski bir güzellik kraliçesidir. Halle Berry 1.65 boyundadır.

Çocukluğu

Siyah tenli Jerome ve beyaz tenli Judith'in kızları olarak dünyaya gelen Halle Berry'in ilginç bir isim hikayesi vardır. Doğduğunda Maria Halle Berry olan adı, 5 yaşına geldiğinde Halle Maria Berry olarak değiştirilmiştir. Halle adını ailesi bir mağaza adından seçmişlerdir. 1970'lerin başında, Halle henüz 4 yaşındayken, babaları Jerome,  annesi ve ablası Heidi ile birlikte onları terk etmiş bunun üzerine Judith ailesini beyazların daha yoğunlukta yaşadığı Cleveland'a taşımak zorunda kalmıştır. Siyah tenli olması sebebiyle Berry daha erken yaşta ırkçılığa maruz kalmıştır. Bu dışlamaya rağmen, okul hayatında başarılı sosyal etkinliklere imza atan Berry belki de o yıllarda ne kadar başarılı olabilieceğini göstermiş oldu.

Oyunculuk Hayatı

1980'lerin sonunda Chicago'ya taşınan Berry doğal güzelliği ile modellik ve oyuncluk kariyerine başlamış oldu. Lise yıllarında düzenlenen bir yarışmada "Plaj Güzeli" seçilen Berry, 1986 yılında "Miss USA"'de ikinci olarak, "Miss World"'e katılmaya hak kazanmış ancak burada derece yapamamıştır. 1989 yılında dizilerde ufak rollerle ekran karşısında görünmeye başladı ve 1991  yapımı "The Last Boy Scout" isimli ilk filminde de ufak bir role sahipti. "Jungle Fever" dizisinde "Vivian" karakteri ile dikkatleri üzerine çekti ve yıldızı parlamaya başladı. 2000'lere kadar yılıdızı giderek parlayan Berry, Hollywood'un ırksal engellerine rağmen durmadı ve sonunda 2000 yılında "Emmy" ödülünün sahibi oldu. "X-men" serisinde "Storm" karakteriyle tüm dünyaca tanınan Berry, ayrıca "Altın Küre" ödülününde sahibidir. 2001 yılında "Kesişen Yollar" isimli filmdeki oyunculuğuyla "En İyi Kadın Oyuncu" dalında Oscar ödülünüde başarılarının arasına katan Halle Berry Hollywood'un aranan isimlerinden biri haline geldi.

Bu yoğun kariyerine rağmen oldukça çalkantılı bir aşk hayatınıda sürdüren Berry iki çocuk annesidir. Kariyerinde 30'un üzerinde film ve dizi oyunculuğuna sahip Berry ırkçılığa ve ekosistemin bozulmasına karşı aktivist duruşuyla zaman zaman gündeme gelmektedir.

 

İLGİLİ YAZILAR: