"Yavaşça kalemin kulağına eğilip dedim ki; Bir daha onun adını yazarsan,seni de kırarım"Cemal SÜREYYA

BİYOGRAFİ KRALİÇELER

Lalla Selma Kimdir?

Lalla Selma Kimdir?

Tam adı Lalla Selma Bennani Fas prensesi ünvanına sahip olup Fas Kralı 6. Muhammed'in eşidir. Selma Bennani 10 Mayıs 1978 Fas doğumludur.

Öğretmen olan Abdülhamid Bennani babası olup Selma Bennani annesi Naime Bensuda'yı henüz dört yaşında kaybetmiştir. Ablası ile beraber büyükannesi tarafından yetiştirilen Lalla eğitimini Rabat'ta özel ve devlet okullarında aldı. Başarılı bir eğitim hayatına sahip olan prenses bilgisayar bilimlerinde derecelere sahiptir. Arapça, Fransızca, İngilizce ve İspanyolcaya dillerini bilmektedir.

Eğitim hayatını tamamladıktan sonra Kazablanka'da ülkenin en büyük özel holding şirketi olan Omnium North Africa Group'ta mühendis olarak göreve başlayan Bennani, 1999 yılında müstakbel eşi 6. Muhammed ile tanıştı.

Prenses Lalla Selam Bennani

12 Ekim 2001'de dünya evine giren Bennani 21 Mart 2012'de prenses ünvanına sahip oldu. Tesettürlü olmaması sebebiyle Fas kamuoyunca tepkilerin hedefi oldu.

Veliaht Prens Mevlay Hasan 8 Mayıs 2003 doğumlu, presnses lalla hatice 28 şubat 2007 doğumlu iki çocuğu olan prenses seleflerinden farklı olarak Prenses Lalla Salma, kamu yaşamında aktif bir rol üstlenmiş, birçok misafirperverliği ve imzayı barındırmıştır. Bunlar arasında Ürdün Kraliçesi Rania, Kraliçe Sofia İspanya, Katarlı Şeyh Mozat, Norveç Prensi Prens ve Kraliyet Prensesi, Hollanda Prenses Maxima, Belçika Prenses Mathilde veya Japon Prenses Takamado yer aldı.

Lalla Salma ayrıca diğer ülkelerdeki toplantı ve toplantılarda Kral ve Fas'ı temsil etmektedir.

Prenses Lalla Selma Afrika'da HIV / AIDS'in önlenmesine verdiği katkılar sebebiyle Arap dünyasındaki en önemli ödüllerden biri olan Sharjah Gönüllü Çalışma Ödülü'nü aldı.

Farklı kişiliği ve çalışmları ile dikkatleri üzerine toplayan prensesin özel hayatındaki çalkantıları sebebiyle son günlerde sıkça dünya kamuoyunun gündemine gelmektedir.

 

İLGİLİ YAZILAR: