"Sadık bir arkadaş, on bin akrabaya bedeldir"Euripides

BİYOGRAFİ İŞ ADAMLARI

Galip Öztürk Kimdir?

Galip Öztürk Kimdir?

Galip Öztürk en bilindik haliyle Metro Şirketler Grubu kurucusu ve sahibi 1 Ocak 1965 Ayvacık / Samsun doğumlu işadamıdır.

1916 yılında Sürmene'den Çarşamba'ya göç eden Öztürk ailesinin 5 çocuğundan biri olan Galip Öztürk Ayvacık'ta dünyaya geldi. İlköğretimini Çarşamba'da tamamlayan Galip Öztürk o vakitten sonra iş hayatına atıldı.

İş Hayatına Nasıl Girdi?

İş hayatına 13 yaşındayken gittiği İstanbul'da Topkapı'da çaycı olarak atılan Öztürk ardından Topkapı otogarında küçük bir çay ocağı açarak henüz genç yaşta resmen ticarete atılmış oldu. Sene 1992'yi gösterdiğinde Öztürk 3 adet otobüs ile Metro Turizm'i kurarak otobüs taşımacılığı sektörüne giriş yaptı. 

Sadece üç otobüs ile başlayan Metro Turizm hamlesi şuan binin üzerinde dev bir filoya dönüşmüş, Öztürk'ün başarılarına başarı katmıştır. Galip Öztürk 40'ın üzerinde şirket sahibi olup, Büyük İstanbul Otagarı başta gelmek üzere, Kayseri, Samsun, Havza ve Yeni Çarşamba otogarlarının işletmelerini de bünyesinde yürütmektedir.

Özel Hayatı

Evli 8 çocuk babası Öztürk, adli olaylar sebebiyle sık sık gündeme gelmektedir. İMKB'de manipülasyon yaptığı iddiasıyla yürütlen soruşturmadan beraat etmiş, 29 Şubat 2012'de tehditle çek-senet tahsilatı yapmak suçlamasıyla göz altına alınmıştır. Kuvvet Köseoğlu cinayetinin azmettiricisi olarak yargılandığı davada Galip Öztürk, önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış, iyi hali göz önüne alınarak müebbet hapis cezası hükmü verilmiş ve 19 Nisan 2013 tarihinde yapılan duruşmada tahliye kararına istinaden salıverilmiştir. Ayrıca örgüt kurmak, rüşvet vermek gibi suçlamalar ile de adli işlemleri devam etmektedir.