"Hayatta en kötü şey kendine yenilmektir"Zekeriya EFİLOĞLU

BİYOGRAFİ DİĞER

Anne Frank Kimdir?

Anne Frank Kimdir?

Anne Frank, 2.dünya savaşı sırasında Amsterdam'da bir tavan arasında Naziler'den saklandığı sırada tuttuğu anılarıyla ünlü bir kız çocuğudur. Bu yazımızda sizlere Anne Frank'ın hayatı hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Frank ailesi 1933'te Nazi Almanya'sından kaçarak Hollanda'ya sığınmıştı. Babası Otto, Amsterdam'da bir iş kurdu. Anne ile kız kardeşi okula gidiyorlardı. Ne var ki, 1940'ta Hollanda'yı işgal eden Almanlar, buradaki Yahudiler'e baskı uygulamaya başladılar. Çalışmalarına izin vermediler ve çocuklarının okula gitmesini yasakladılar. Yahudi olanları, göğüslerine sarı yıldız takarak kimlik belirtmeye zorladılar. Çok geçmeden tüm Yahudiler'i Almanya'daki toplama kamplarına götürmeye başladılar. Gizlenebilenler bundan kurtuldular.

Otto Frank'ın Yahudi olmayan işçileri Frank ailesine yardım ettiler. İşyerinin üst katı, Frank ailesi ile birlikte üç kişilik başka bir ailenin barındığı gizli bir sığınağa dönüştürüldü. Bu gruba daha sonra bir kişi daha katıldı. Bu dar yerde, hiç dışarı çıkmadan 25 ay bir arada yaşadılar. Dönen bir kitaplık barınağın girişini gizliyordu. Çatı katına sığınanların yiyecek ve başka gereksinimlerini Otto Frank'ın işçileri sağlıyordu. Gündüz aşşağıdakiler çalışırken, yukardakiler hiç ses çıkarmamaya çalışıyorlardı.

Anne Frank anılarını yazmaya, ailenin bu gizli bölmeye yerleşmesinden önce başlamıştı. Günlük defterine, yaşantısına ilişkin sorunları, ne yiyip içtiklerini, aralarında geçen tartışmları, korkuları ve sevinçleri günü gününe yazıyordu.

1944 Ağustos'unda savaşın bitmesine bir yıldan daha az bir zaman kalmışken bir muhbir ailenin yerini Almanlar'a haber verdi. Gestapo evi basarak kim varsa tutukladı. Frank ailesi Almanya'da bir toplama kampına gönderildi. Bundan kısa bir süre sonra Anne, kız kardeşi Margot ve anneleri Almanya'daki Bergen-Belsen toplama kampında hayatlarını yitirdiler.

Babaları savaştan sonra Amsterdam'a döndü. Gizli barınakta bulunan anı defteri Otta Frank'a verildi. 1947'de Her Achterhuis (Gizli Barınak) adıyla bir bölümü yayımlanan anılar okuyanların kanını donduracak kadar dehşet vericiydi.

2.Dünya savaşı Avrupa'sında Yahudiler'e uygulanan kıyımın 15 yaşındaki bir kızın kaleminden çıkan acı ve dokunaklı öyküsü birçok dile çevrildi.

Her yıl binlerce insan günümüzde müze haline getirilmiş olan bu evi ziyaret eder. Yakalanmalarından üç hafta önce, Anne Frank anı defterinin bir sayfasında şöyle yazmıştı: "Her şey o kadar saçma ki! Ülkülerimi yitirdiğime gerçekten şaşıyorum! Ama her şeye karşı onları koruyorum. Çünkü insanların özünde iyi olduklarına inanıyorum"